28-oji diena. Astrologo etikos kodeksas
Sveiki, sveiki! Šiandien – jau 28-oji praktikos diena. Jei pirmą kartą žiūrite, priminsiu, kad tai yra asmeninė praktika, kuria dalinuosi savo atradimais, pažinimais, susivokimais… Bent minutę papasakoju apie tai, kas man svarbu, tačiau dažnai pokalbiai užtrunka ir 10, o kartais net 20 minučių. Esu nusibrėžęs padaryti 108 tokius įrašus, ir štai – jau 28-a diena.
Šiandien norėčiau pakalbėti apie savo astrologiją – šiek tiek pasipasakoti apie tai, kaip dirbu su astrologinėmis konsultacijomis.
Šiuo metu priimu vieną ar du žmones per mėnesį. Dėl to natūraliai kaupiasi laukiančiųjų eilė. Jei esate man rašę – po šiuo vaizdo įrašu paliksiu savo el. pašto adresą, skirtą būtent užklausoms dėl konsultacijų. Tiems, kurie rašo į „Messenger“, svarbu žinoti – jūsų žinutes galiu paprasčiausiai nepamatyti. Dėl sistemos ypatumų jos nukeliauja į apačią, o kai galiausiai prisėdu jas peržiūrėti, gali būti, kad jų tiesiog neberandu. Todėl naudokitės el. paštu – parašykite man ten, jei norite konsultacijos ir esate pasiryžę palaukti. Kartais tai gali trukti ir pusmetį.
El. pasštas registracijai: astrologo.konsultacija@gmail.com
Ką reikėtų parašyti?
Savo užklausą.
Tikrą vardą ir pavardę.
Tikslią gimimo datą, vietą ir laiką. Laikas turėtų būti iš gimdymo namų arba rektifikuotas.
Kas yra rektifikacija? Tai patikslintas gimimo laikas, kurį nustatė profesionalus astrologas, kuriuo pasitikite. Yra specialios technikos, leidžiančios laiką patikslinti net iki sekundžių. Šiuo metu aš rektifikaciją atlieku, kai yra gautas laikas iš gimdymo namų. Jei laikas nėra žinomas, tokios rektifikacijos neatlieku, bet tai yra mano ateities planuose.
Kokios yra mano konsultacijos?
Jos yra pradinio, bazinio lygio. Daugiausia susijusios su gimimo horoskopo analize bei tranzitų nagrinėjimu. Tai tarsi atspirties taškas, leidžiantis eiti gilyn į papildomas temas. Toks šiuo metu yra mano astrologinės praktikos kelias – pamažu tobulėju, įtraukiu naujas technikas, ieškau efektyviausių būdų dirbti su astrologija ir konsultacijomis. Jei norite dalyvauti šiame procese, galite parašyti – atsakysiu, tačiau turėkite kantrybės.
Šiandien taip pat noriu pasidalinti astrologo profesinės etikos kodeksu, kurį po truputį formuluoju. Tai nėra galutinis variantas – jis gali keistis, tobulėti. Jei turėsite minčių, ką reikėtų papildyti ar galbūt atvirkščiai – ko atsisakyti, parašykite komentaruose arba asmeniškai. Šiandien skaitysiu dabartinę jo versiją ir šiek tiek pakomentuosiu.
Astrologo profesinės etikos kodeksas
Astrologija – tai dvasinė ir analitinė disciplina, padedanti žmogui geriau suprasti save, savo gyvenimo kryptį, galimybes ir iššūkius. Ji nėra skirta manipuliacijai ar kontrolei, bet sąmoningumo ugdymui. Todėl astrologas, kaip šios praktikos atstovas, prisiima atsakomybę už savo darbą, jo poveikį ir elgesį.
Šis etikos kodeksas nustato astrologinės praktikos principus, užtikrinančius sąmoningą, etišką ir pagarba grįstą astrologijos taikymą.
1. Pagarba žmogui ir jo laisvei
Astrologas gerbia kiekvieno žmogaus teisę į laisvą apsisprendimą, privatumą ir asmeninį tikėjimą. Jis niekada nenaudoja astrologijos kaip spaudimo, manipuliacijos ar bauginimo priemonės. Astrologas nesiekia sukurti priklausomybės nuo savo paslaugų – jo tikslas yra suteikti įžvalgų, bet ne primesti sprendimų.
Tačiau realybėje egzistuoja įvairūs astrologai. Astrologas, kaip ir kiekvienas žmogus, nėra šventas – tačiau svarbu, kad jis dirbtų su savimi, augtų dvasiškai ir profesiškai. Deja, tik nedidelė dalis astrologų sąmoningai dirba su savimi.
Kaip atpažinti neetišką astrologą? Jei astrologas manipuliuoja žmogumi, siekdamas jį įtikinti pasirinkti tam tikrą dvasinį kelią, grasina „karmos bausmėmis“, „prakeikimais“, gąsdina neigiamomis planetų įtakomis ar skatina baimę (pvz., pasitelkdamas Lilit ar kitus astrologinius reiškinius), jis jau pažeidžia šį principą. Taip pat neetiška formuoti kliento priklausomybę, siekiant, kad jis nuolat sugrįžtų.
Astrologas neturėtų menkinti kitų astrologų ar jų metodų, teigdamas, kad tik jis gali suteikti „tikrą“ ar „unikalią“ konsultaciją. Svarbu vengti savo asmeninės pasaulėžiūros primetimo klientui – astrologijos tikslas yra suteikti įžvalgų, bet palikti žmogui laisvę priimti sprendimus.
2. Konfidencialumas
Visa kliento pateikta informacija yra konfidenciali. Astrologas užtikrina, kad jokia informacija nebūtų viešinama ar perduodama tretiesiems asmenims be aiškaus kliento sutikimo. Vienintelė išimtis – jei kyla reali grėsmė kliento ar kitų asmenų sveikatai ar gyvybei.
Tai ypač svarbu konsultacijų metu – astrologas neturi teisės išviešinti pokalbių detalių taip, kad kiti žmonės galėtų identifikuoti klientą ar jo situaciją. Jis gali dalintis savo konsultavimo patirtimi, tačiau tik taip, kad nepažeistų kliento privatumo.
3. Astrologo pateikiamos įžvalgos yra orientacinės ir skatina savarankišką mąstymą
Astrologas nesiekia klientui primesti vienos tiesos ar patvirtinti jo asmeninių įsitikinimų. Jo tikslas – skatinti žmogų pačiam mąstyti, analizuoti ir ieškoti atsakymų.
Dauguma žmonių, kurie ateina pas astrologą, ieško ne kaltų ar išankstinio savo nuomonės patvirtinimo, bet sąmoningo savęs pažinimo. Todėl astrologas turėtų dirbti taip, kad jo konsultacijos padėtų žmogui prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, o ne skatintų pasyvų likimo priėmimą.
4. Astrologas nepateikia kategoriškų teiginių, kurie galėtų apriboti žmogaus tikėjimą savo gebėjimu keisti gyvenimą
Įsivaizduokite, kad žmogus ateina pas astrologą su tikslu geriau suprasti savo gyvenimą, tačiau po konsultacijos jaučiasi sugniuždytas – tarsi jo gyvenime nebūtų jokios prasmės ar galimybių ką nors pakeisti. Tai neturi vykti.
Neetiška, jei astrologas pateikia kategoriškus teiginius, kurie sumenkina žmogaus tikėjimą savo ateitimi ar gebėjimu keisti likimą. Taip pat neetiška klientą nukreipti į religines ar ezoterines grupes, sektas, kursus ar seminarus, kurių tikslas yra ne padėti žmogui, bet jį įtraukti į organizuotą veiklą su finansiniais ar ideologiniais suvaržymais.
Deja, tokios praktikos pasitaiko tiek vedinėje, tiek vakarietiškoje astrologijoje. Astrologas gali manyti, kad žino, kas žmogui geriausia, tačiau jei jis naudojasi astrologija kaip įrankiu įtikinti klientą rinktis konkretų kelią, tai jau yra etikos pažeidimas.
Pavyzdžiui, jei astrologas sako:
„Turi melstis tiek ir tiek valandų per dieną, kitaip tau nepasiseks.“
„Tau reikia mokytis mano siūlomuose kursuose – tik ten rasi atsakymus.“
Tai nėra etiška. Klientas turi turėti laisvę rinktis savo kelią be astrologinio spaudimo ar manipuliacijos.
5. Nuolatinis tobulėjimas
Astrologas nuolat gilina savo žinias, atsakingai taiko metodus ir siekia praktikuoti sąmoningai bei etiškai. Astrologija nėra statiškas mokslas – nėra taip, kad astrologas vieną kartą išmoksta viską ir tampa „galutiniu tiesos nešėju“. Tikras astrologas mokosi visą gyvenimą, gilindamasis į naujas technikas, tyrinėdamas įvairias astrologijos kryptis, konsultuodamasis su mokytojais ar kolegomis.
Vakarų astrologai dažnai turi ne vieną mokytoją, o kai kurie papildomai mokosi vedinės ar tibetietiškos astrologijos, siekdami perprasti skirtingus metodus. Tačiau kiekvienas astrologas turi savo kelią – svarbiausia, kad jis išliktų atviras nuolatiniam tobulėjimui.
6. Kompetencijos ribos
Astrologas nesuteikia paslaugų, jei neturi pakankamai žinių ar patirties tam tikroje srityje. Jei situacija reikalauja specialių žinių, jis nukreipia klientą pas labiau patyrusį kolegą ar kitą specialistą.
Pavyzdžiui, jei žmogus turi aiškiai matomų psichinių sutrikimų, astrologas neturėtų imtis jų sprendimo – vietoje to, jis gali rekomenduoti kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą. Rekomenduojant specialistus, svarbu pasirinkti patikimus, profesionalius pagalbos būdus, o ne greitus, paviršutiniškus „stebuklingus metodus“, kurie žada greitą išgijimą ar pokyčius be giluminio darbo su savimi.
Astrologas turėtų aiškiai suvokti savo kompetencijos ribas ir nesiimti sričių, kuriose neturi pakankamai patirties. Pavyzdžiui, jei astrologas specializuojasi gimimo horoskopų analizėje ir tranzitų nagrinėjime, jis neturėtų siūlyti gilios rektifikacijos ar specifinių prognozavimo technikų, jei jų dar nėra įvaldęs.
7. Atsakomybė už klientą
Astrologas neturi skatinti veiksmų ar sprendimų, galinčių sukelti emocinę, fizinę ar finansinę žalą klientui. Jo tikslas – palaikyti žmogaus augimą, stiprinti jo pasitikėjimą savimi, gyvenimu ir savo siela, o ne skatinti baimę ar priklausomybę nuo išorinių veiksnių.
Astrologinės konsultacijos turėtų būti grįstos dialogu – jos padeda žmogui aiškiau suvokti savo gyvenimo kelią, įveikti baimes ir suprasti savo tikrąsias galimybes. Per horoskopą galima pamatyti tam tikras žmogaus raidos kryptis, jo stipriąsias ir silpnąsias puses, tačiau astrologas neturėtų naudoti to kaip priemonės klientui primesti vieną ar kitą gyvenimo sprendimą.
8. Tikslūs ir pagrįsti metodai
Astrologas naudojasi tik metodais, kurie remiasi astrologijos principais ir aiškia analize. Jis vengia spekuliatyvių ar klaidinančių interpretacijų, kurios galėtų sukurti nepagrįstus lūkesčius.
Pavyzdžiui, nors horoskopuose galima įžvelgti tam tikras tendencijas, susijusias su praeities gyvenimais, šios informacijos nereikėtų pateikti kaip absoliučios tiesos. Praeities įtakos svarbu suprasti tik tiek, kiek jos gali padėti žmogui gyventi dabartiniame gyvenime, priimti sąmoningus sprendimus ir suvokti savo paskirtį.
Astrologas neturėtų maišyti astrologijos su aiškiaregystės ar intuicijos praktikomis. Nors intuicija gali būti svarbi astrologiniame darbe, konsultacijos metu astrologas turėtų remtis aiškiai patikrintais metodais. Taip pat nereikėtų astrologijos maišyti su taro kortomis ar kitomis būrimo priemonėmis – jei konsultacija yra astrologinė, ji turi būti pagrįsta astrologijos principais.
9. Skirtingos astrologinės mokyklos ir jų suvokimas
Skirtingos astrologijos kryptys turi savo metodus, tačiau nė viena iš jų nėra „geresnė“ ar „prastesnė“ už kitas – jos tiesiog skirtos skirtingiems tikslams.
Pavyzdžiui, vedinė astrologija (džotišas) yra glaudžiai susijusi su Indijos mitologija, filosofija ir ritualais. Tradiciškai ji buvo naudojama ne individualioms analizėms, bet šventyklų ceremonijoms, religiniams ritualams ir bendruomenės gyvenimo organizavimui. Tropinis zodiakas, naudojamas Vakarų astrologijoje, geriau atitinka vakarietišką pasaulėžiūrą ir gyvenimo būdą.
Kai kurie astrologai, praktikuojantys vedinę astrologiją, bando ją sujungti su religinėmis sistemomis, tokiais kaip vaišnavizmas (krišnaizmas). Jie gali naudoti astrologiją kaip priemonę pritraukti žmones į religines bendruomenes. Tai jau yra astrologo etikos pažeidimas, nes jo tikslas neturėtų būti žmogaus nukreipimas į tam tikrą tikėjimą ar organizaciją.
Lygiai taip pat ir Vakarų astrologijoje pasitaiko astrologų, kurie gąsdina klientus neigiamomis prognozėmis ir kviečia juos į mokymus ar kursus, kurie realiai yra susiję su tam tikromis ezoterinėmis ar dvasinėmis organizacijomis. Tai sukuria uždarą sistemą, kurioje žmogus tampa priklausomas nuo astrologo ar jo bendruomenės.
Astrologas turėtų vengti tokių praktikų ir išlikti neutralus – jo pareiga yra suteikti žmogui informaciją, o ne manipuliuoti jo pasirinkimais.
10. Skaidrumas ir finansinė etika
Astrologas negali pasinaudoti kliento patiklumu, siekdamas asmeninės finansinės naudos. Jo darbas turi būti grindžiamas skaidrumu ir pagarba žmogaus laisvai valiai.
Astrologas aiškiai nurodo savo kvalifikaciją, naudojamus metodus ir galimus konsultacijos rezultatus. Jis neturi klaidinti klientų ar kurti nerealių lūkesčių. Taip pat jis vengia situacijų, kuriose jo asmeniniai santykiai ar interesai galėtų daryti įtaką konsultacijos objektyvumui.
Pavyzdžiui, jei astrologas turi asmeninį konfliktą su kliento artimu žmogumi, jis turėtų būti itin atsargus, kad emocijos nepaveiktų konsultacijos eigos. Sąmoningumas ir neutralumas yra būtini – astrologas turi gerbti žmogaus laisvą valią ir pasirinkimus.
Astrologas taip pat privalo išlaikyti aiškumą dėl paslaugų kainų ir sąlygų dar prieš konsultaciją. Klientas neturi būti spaudžiamas įsigyti papildomų paslaugų be aiškios priežasties. Aiškiai aptarti konsultacijos kainą yra svarbu – situacijos, kuriose dėl to kyla nesusipratimų ar net ginčų, rodo skaidrumo stoką.
11. Atsakomybė už savo būseną konsultacijos metu
Astrologas negali konsultuoti būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių ar halucinogeninių medžiagų. Taip pat jis neturėtų vesti konsultacijos, jei jaučiasi stipriai fiziškai ar emociškai paveiktas – pavyzdžiui, sirgdamas, patirdamas stiprią emocinę krizę ar skubėdamas.
Jei astrologas serga ir dėl to negali tinkamai atlikti konsultacijos, jis turėtų ją atšaukti arba perkelti į kitą laiką. Sergantis žmogus gali ne tik fiziškai pakenkti (jei konsultacija vyksta gyvai), bet ir neturėti pakankamai energijos pilnavertei konsultacijai.
Lygiai taip pat, jei astrologas patiria asmeninę krizę (skyrybos, netektis, stiprūs emociniai sukrėtimai), jis turėtų sąmoningai įvertinti, ar yra pajėgus objektyviai konsultuoti klientus. Tokiose situacijose geriau atidėti konsultaciją, net jei klientui tektų palaukti ilgiau.
12. Atsakomybė viešai kalbant apie astrologiją
Astrologas, viešai kalbėdamas apie astrologiją, privalo tai daryti atsakingai, skleisti etišką, profesionalią ir pagarbią žinią apie šią praktiką. Kritikuojant kitas astrologines kryptis ar metodus, reikia remtis faktais ir argumentais, o ne menkinti kitus astrologus ar jų požiūrį.
Jei nesutinkama su kitu astrologu, svarbu aiškiai išdėstyti, kodėl nesutinkama, o ne tiesiog nuvertinti kitą žmogų ar jo darbą. Pavyzdžiui, kai kurie astrologai skelbia kasdienes ar savaitines prognozes pagal zodiako ženklus. Nors ši praktika kai kam atrodo nelogiška, ji vis tiek turi teisę egzistuoti. Svarbu neprimesti savo požiūrio kaip vienintelės tiesos – astrologija yra plati ir turi skirtingus taikymo būdus.
Astrologija turėtų skatinti žmogų drąsiai gyventi, o ne tapti dar viena sistema, kuri įspraudžia jį į naujus rėmus ir sukuria priklausomybę. Žmogus turėtų naudoti astrologiją kaip įrankį savęs pažinimui, o ne kaip dar vieną kontrolės mechanizmą.
13. Astrologijos mokymas ir interpretacijos ribos
Mokydamas astrologijos, astrologas privalo perteikti žinias sąžiningai, nepateikdamas klaidingos ar iškreiptos informacijos. Mokymas turi skatinti kritinį mąstymą, o ne aklą tikėjimą astrologinėmis interpretacijomis.
Kiekviena astrologinė interpretacija yra tam tikra prasme subjektyvi, todėl astrologas neturėtų pateikti savo išvadų kaip absoliučios tiesos. Pavyzdžiui, vien horoskopo pagrindu negalima spręsti, ar žmogus yra „geras“ ar „blogas“ – tam reikia žiūrėti į jo realius veiksmus ir elgesį.
Astrologija yra plati ir daugialypė sistema, todėl reikia atsargiai vertinti interpretacijas ir vengti per daug kategoriškų išvadų.
Straipsnio autorius Edmundas Petruoka
Komentarai
Rašyti komentarą