Kaip suvaldyti emocijų katilą smegenyse

Žmogaus migdolinis kūnas (lot. corpus amygdaloideum) nedidelis organas giliai smegenyse, kuris ima nedelsiant veikti vos pajutęs, kad mums gresia pavojus. Pavyzdžiui, jei tamsioje gatvėje prie mūsų prisiartina nepažįstamas žmogus, arba mus kas nors įskaudina, išgazdina ir panašiai.

Kaktos žievės sritis, t. y. smegenų vieta, atsakinga už logiką, taip pat aktyvinasi kylant grėsmei. Tačiau ši aukštesniųjų smegenų (neokortekso) sritis seikia pavojų suprasti, apmąstyti, išanalizuoti, tačiau ne visada užtenka tam laiko. Todėl organizmas leidžia migdoliniam kūnui įjungti jungiklį, kureipiant  nervinius impulsus į reptilines smegenis. Tokiu būdu migdolinis kūnas akimirksniu atjungia aukštesniąsias smegenis (neokorteksą) ir taip priverčia žmogų reaguoti remiantis primityviais instinktais. Migdolinis kūnas nuolat emociškai vertina situaciją.

Norint geriau suprasti, kaip veikia migdolinis kūnas, sulyginsime migdolinį kūną su pilnu vandens puodu, stovinčiu ant viryklės. Puodas su vandeniu ant lėtos ugnies gali virti valandų valandas. Tačiau jei paduosime daugiau ugnies, užviręs vanduo pradės bėgti per kraštus. Panašiai veikia ir migdolinis kūnas. Kol jis emociškai neperkaitęs, mes galime susisiekti su aukštesniosiomis smegenimis (neokorteksu), kurių dėka mes balaiviai vertiname situaciją ir priimame blaivius sprendimus. Tačiau jei migdolinis kūnas "užverda", viskas baigta - įsijungia reptilinės smegenys. Tuomet mus užvaldo instinktyvios emocijos. Protinga ir jautri mūsų smegenų sritis - kaktinė  žievė nebevaldo situacijos, - situaciją valdo gyvatė (reptilinės smegenys). Blaivi galva užkaista, atmintis susilpnėja, organizmą užlieja streso hormonai. Adrenalino pliūpsnis mums neleis aiškiai mąstyti dar kelias minutes, kol sugrįšime į normalią būseną.

Jei migdolinis kūnas yra užvaldęs smegenis, tai jokie faktai ir argumentai nebeveikia, tai tuščias laiko švaistymas. Mes bandome susišnekėti ne su su žmogumi o su roplių smegenimis, ir mūsų žodžiai nebus išgirsti arba bus iškraipyti ir savaip interpretuoti.

Sudėta remiantis knyga: "Tiesiog klausykitės. Veiksmingi patarimai ir metodai, kaip išklausyti, suprasti ir bendrauti". Mark Goulston. Taip pat savo įžvalgomis E. Petruoka.

Komentarai