KĄ IŠ TAVĘS VAGIA FEISBUKAS

Šimtai milijonų žmonių kasdien naudojasi Facebooksocialiniu tinklu norėdami palaikyti ryšį su draugais ir šeima, planuoti renginius, gauti naujienas ir žaisti. Tai naudingas ir smagus būdas susisiekti su kitais, tačiau neretai feisbukas tampa rimta priklausomybe ir vartotojas jaučia nerimą, jei nebuvo prisijungęs kelias valandas. Ar esate priklausomi nuo feisbuko?Tenkinami dviejų rūšių poreikiai
Prisiminkime klasikinę Abrahamo Maslowo poreikių piramidę, kurioje pagal svarbą rikiuojasi: 1) fiziologiniai poreikiai; 2) saugumo poreikiai; 3) socialiniai (bendravimo) poreikiai; 4) savigarba / pagarba ir 5) savęs aktualizavimas. Kaip jau išduoda pats pavadinimas socialinis tinklas, jame bendravimo poreikiai gali būti realizuojami labai greitai, vos prisijungus, ryšiai palaikomi tiek su šalia gyvenančiais šeimos nariais, tiek su užsienin emigravusiais buvusiais klasiokais. Kad tokio paties intensyvumo ryšius palaikytum realiame gyvenime, susitikdama puodelio kavos ar kviesdama draugus į svečius, reikėtų žymiai daugiau laiko. Ir tai tikriausiai būtų neįmanoma. Be to, tau nereikia tos pačios istorijos pasakoti ar tų pačių nuotraukų siuntinėti daug kartų – užtenka vieną kartą paspausti mygtuką ir tavo naujienas jau žino šimtai žmonių.
Kita vertus, į feisbuką įkeldama nuotraukas, vaizdo įrašus ar rašydama komentarus apie tai, ką veiki, neišvengiamai sulauki dažniausiai teigiamų ir malonių atsakymų, taigi kuo puikiausiai tenkinami ir tavo savigarbos / pagarbos poreikiai, nes jautiesi reikšminga, kad kažkas apie tave ne tik pagalvojo, bet dar tą nuomonę ir išsakė.

To negalima pražiopsoti?
Apsižvalgyk – feisbuku naudojasi beveik visi, pradedant vos pramokusiais rašyti pradinukais, baigiant tavo močiute. Todėl natūralu, kad jame vyksta nesuskaičiuojama daugybė dalykų – organizuojami vakarėliai, pranešama apie skyrybas ar kūdikio gimimą, apšnekama, tariamasi ir diskutuojama. Tokiu būdu sukuriama iliuzija, kad nepaprastai daug prarastum, jei tavęs čia nebūtų, nors iš tiesų – ar tau tikrai taip rūpi pamatyti dar vienas naujagimio pėdutes? Ar tavo gyvenimas smarkiai nukentėtų nepamačius, prie kokio baseino Turkijoje draugė gėrė kokteilį?

Asmenybės sutrikimų ekosistema
Niujorko mokslininkai, apklausę beveik 600 žmonių nuo 18 iki 83 metų apie jų santykius ir feisbuko naudojimo įpročius, nustatė, kad asmenys, kurie tarpasmeniniuose santykiuose jaučiasi nesaugiai, daug aktyviau naudojasi šiuo socialiniu tinklu, dažniau atnaujina savo būseną, komentuoja po kitų įrašais ir nuotraukomis bei spaudžia mygtuką patinka, taip tikėdamiesi sulaukti bent kiek dėmesio. Tokie žmonės paprastai jaučia aukštesnį nerimo lygį, jaudinasi, kad kiti jų nemėgsta ir nemyli, bijo atstūmimo ir vienatvės. Feisbukas suteikia jiems galimybę pasijusti mylimiems, ar bent jau leidžia žinoti, kad kiti apie juos pagalvoja. Tačiau čia slypi kitas pavojus – nesulaukę pakankamai patinka paspaudimų ar komentarų po savo būsenos atnaujinimu, jie pasijunta dar prasčiau...
Tuo tarpu Ohajo valstybinio universiteto atliktame moksliniame tyrime paaiškėjo, kad dažnai savo nuotraukas feisbuke demonstruojantys asmenys pasižymi aukštais narcisizmo ir psichopatiškumo rodikliais, surinkę daug patinka paspaudimų jie sustiprina savo vertės pajautimą ir pamaitina savo ego.
Nagrinėjant šių tyrimų rezultatus norom nenorom peršasi išvada, kad feisbukas – tai tam tikra ekosistema, kurioje įvairių asmenybės sutrikimų turintys žmonės gali patenkinti savo poreikius.

Manipuliuojama mūsų savijauta
Kontroversiškai įvertintame ir audringos visuomenės reakcijos sulaukusiame tyrime duomenų apdorojimo specialistai apribojo 689 000 vartotojų matomą feisbukonaujienų srautą, vieniems rodydami tik teigiamo, o kitiems – tik neigiamo pobūdžiobūsenų atnaujinimus ir naujienas ir nustatė, kad tai atitinkamai paveikė vartotojų nuotaiką ir savijautą. Kai tyrimo rezultatai buvo paviešinti, žmonės tiesiog pasiuto – kaip gali feisbukas šitaip manipuliuoti vartotojų jausmais? Kas, jeigu jie pablogino nuotaiką asmens, kuris ir taip jau buvo ant depresijos slenksčio? Žinoma, eksperimento pasekmės galėjo būti tragiškos, tačiau jis įtikinamai parodė, koks šis socialinis tinklas yra galingas. Ar tu vis dar nori būti aktyvi jo dalis?

Kaimyno kieme žolė visuomet žalesnė
Nesitikiu, kad perskaičiusi šį straipsnį iškart eisi ištrinti savo feisbuko paskyros, tačiau noriu atkreipti dėmesį į tai, ką tavo draugai viešina ir kaip tu dėl to jautiesi. Kadangi, kaip minėjau anksčiau, dauguma, keldami nuotraukas ir būsenų atnaujinimus, siekia dėmesio, pripažinimo, įvertinimo, komplimentų ar savo vertės patvirtinimo, natūralu, kad namai jų nuotraukose visuomet blizga, makiažas ir šukuosenos visuomet tobulos, laiką jie leidžia visuomet neįtikėtinai smagiai, trumpiau tariant, gyvena tiesiog tobulą gyvenimą. Kaip tokio nepavydėsi, kai pati ką tik susipykai su vyru ar visą savaitgalį nebuvai niekur nosies iš namų iškišusi?
Valio universiteto (JAV, Jutos valstija) mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, kad kuo ilgiau studentai naršo feisbuke, tuo prasčiau jie jaučiasi galvodami apie savo pačių gyvenimus. Tai buvo įvardyta feisbuko pavydu. Paaugliai pasijaučia tarsi išspirti iš vakarėlio (tikrąja šio žodžio prasme), kai socialiniame tinkle pamato nuotraukas iš dūzgių, į kurias jie nebuvo pakviesti, o moterys graužia nagus skaitydamos meilės žinutes, kurias buvusiam vaikinui viešai siunčia dabartinė jo žmona.
Atsimink, jei žmonės kuo nors nepaprastai didžiuojasi, vadinasi, tai nėra jiems toks įprastas dalykas – jei draugė rodo, kad pietums valgys salotas, galbūt tai reiškia, kad jai labai sunku laikytis dietos, o jei nuotraukoje ji burkuoja su savo mylimuoju, galbūt jų santykiai iš tiesų jau braška. Nors ir kaip sunku, liaukis pavydėjusi ir įjunk sveiką logiką – kaimyno kieme žolė tikriausiai lygiai tokia pat žalia, kaip ir tavajame.

Aš nešvaistau savo laiko... Tai prasminga!
Žmonės, kuriuos kiti įtaria turint priklausomybę nuo feisbuko, dažnai tam priešinasi ar ginčijasi, kaip tai daro ir bet kokią kitą priklausomybę turintis žmogus. Tik jei asmuo kasdien po porą valandų praleidžia žaisdamas kompiuterinius žaidimus, jam sunku įvardyti savo veiklą kaip kuo nors naudingą, o mirkstantys feisbuke teigia tiesiog bendraujantys su draugais, besidomintys mamos sveikata ir besistengiantys padėti rasti namus beglobiams kačiukams. Taigi kas čia blogo?
Vis dėlto tai, kas per daug, visuomet yra nesveika. Lygiai taip pat, kaip dietos laikymasis (aš tik stengiuosi gyventi sveikai!) gali virsti anoreksija, taip ir nepertraukiamas ryšių palaikymas su žmonėmis per feisbuką gali tapti rimta priklausomybe.

Bergeno priklausomybės nuo feisbuko skalė
Bergeno universitete (Norvegijoje) dirbantys mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, pagal kokius požymius galima diagnozuoti, kad asmuo yra priklausomas nuo feisbukoBuvo išskirti šeši pagrindiniai kriterijai ir respondentų prašyta pasirinkti vieną iš penkių galimų variantų: 1) labai retai, 2) retai, 3) kartais, 4) dažnai ir 5) labai dažnai. Pasiruošusi save patikrinti? Pirmyn, tik būk atvira:
  • Tu praleidi daug laiko galvodama apie feisbuką arba planuodama, ką ten veiksi.
  • Tu jauti poreikį naudotis feisbuku vis dažniau ir dažniau.
  • Tu naudojiesi feisbuku siekdama pamiršti asmeninius sunkumus.
  • Tu esi bandžiusi nutraukti naudojimąsi feisbuku, tačiau nesėkmingai.
  • Tu tampi nerami ar susirūpinusi, jei tau neleidžiama naudotis feisbuku.
  • Tu feisbuke praleidi tiek daug laiko, kad tai turi neigiamos įtakos tavo darbui ar mokslams.
Dr. C. Andreaessen su kolegomis, kuriems ir priklauso Bergeno priklausomybės nuo feisbuko skalės autorystė, teigia, kad jei atsakei dažnai arba labai dažnai mažiausiai į keturis iš šešių teiginių, greičiausiai esi priklausoma nuo feisbuko.
Tų pačių Bergeno universiteto mokslininkų tyrimų duomenimis, priklausomybė nuo feisbuko teigiamai koreliuoja su neurotiškumu ir ekstraversija, o neigiamai – su sąžiningumu. Ši priklausomybė dažniau gresia jaunesnio amžiaus žmonėms, tiems, kurie prastai organizuoja savo veiklą ir yra mažiau ambicingi, taip pat dažniau ji būdinga moterims, nei vyrams, kadangi moterys iš prigimties yra labiau bendraujančios. 

Atsijunk nuo paskyros
Feisbukas kartais iš tiesų gali būti naudingas, kai reikia greitai ir nemokamai susisiekti su drauge, tačiau iš esmės šis socialinis tinklas – manipuliatyvus mechanizmas, kuriame visi stengiasi pasirodyti geresni, nei yra iš tiesų, patraukti dėmesį, sulaukti palaikymo ar užuojautos, ir kuris beprotiškai skaniai valgo tavo laiką, tau to nė nepastebint. Kritiškai pažvelk ir įvertink, kiek laiko kasdien praleidi naršydama ir kokią naudą iš to gauni. Tave pasiekia informacija? Bet ji iškreipta tarsi kreivų veidrodžių karalystėje. Pasijunti geriau? Bet juk tai saviapgaulė. Pasijunti prasčiau?
Dabar pagalvok, ką naudingesnio galėtum nuveikti per tas 40 minučių, kurias praleidi naršydama socialiniame tinkle. Tiek vidutiniškai feisbuke praleidžia vienas vartotojas, bet jei esi linkusi į priklausomybę, gali būti, kad lindi ten porą valandų ir net daugiau! Susirašyk sąrašą dalykų, kuriuos galėtum nuveikti, jei kasdien turėtum tiek papildomo paros laiko. Gal pagaliau pradėtum sportuoti? Tapyti? Paruošti šeimai gardžią vakarienę? Susitikti su drauge iš tikrųjų, o ne tik pasikalbėti internetu? Tad pirmyn!
moters psichologija logo